HRABKO: PS novelu Trestného zákona napísalo a nepodalo, Fico to využil
PREHRAŤ

HRABKO: PS novelu Trestného zákona napísalo a nepodalo, Fico to využil

Publicista Juraj Hrabko komentuje udalosti uplynulých dní.
Bratislava 24. februára (Teraz.sk) – Ak sa už Progresívne Slovensko rozhodlo napísať novelu novely Trestného zákona, ktorá by vrátila premlčacie lehoty na pôvodnú úroveň, malo ju predložiť na rokovanie do parlamentu, nie ju nosiť do podateľne Úradu vlády SR. Premiér Fico túto chybu využil a zákon v podobe, ako vyhovuje vláde, predkladá vládny kabinet. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Keďže opoziční poslanci svoj návrh vôbec nepredložili, prenechali podľa neho iniciatívu politickým súperom. „Robert Fico podľa mňa teraz ťahal strelcom a trafil na citlivé miesto. Pani poslankyne z Progresívneho Slovenska si podľa mňa pomýlili podateľňu, keď to odniesli na Úrad vlády a nie do parlamentu,“ konštatoval Hrabko.
 
Hnutie Progresívne Slovensko (PS) ešte 14. februára informovalo, že ponúka vláde možnosť schváliť návrh legislatívnej úpravy, ktorá by ponechala pôvodnú 20-ročnú lehotu premlčania pri znásilnení a ďalších závažných násilných trestných činoch. Návrh novely Trestného zákona odovzdali zástupkyne PS v podateľni Úradu vlády SR.
 
Vláda však pripravila vlastnú verziu tejto novely s odôvodnením, že tým reaguje na spoločenskú objednávku a premlčacie lehoty napríklad pri znásilnení ostanú v pôvodnej výške. Novelu predkladá parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní tak, aby mohla vstúpiť do účinnosti spolu s pôvodnou zmenou Trestného zákona 15. marca. „Dostane tým do úzkych mimovládne strany, ktoré doteraz hovorili, čo hovorili. A núka im príležitosť, aby za to hlasovali. Lebo presadzuje to, čo chceli aj oni,“ poznamenal Hrabko.

Ešte komplikovanejšia situácia tým podľa neho vznikne pre Ústavný súd SR, ktorý je už teraz zahltený množstvom podaní v súvislosti s novelou Trestného zákona. „Prvý prípad, čo leží na ústavnom súde, je ústavná sťažnosť, to nemožno zmiešať s novelou Trestného zákona, tam poslanci hovoria, že boli ukrátení na svojich právach,“ komentoval podanie opozičných poslancov ešte pred schválením novely Trestného zákona, v ktorom namietali spôsob rokovania. „K novele Trestného zákona podala ako prvá podanie pani prezidentka a po nej podalo svoj návrh Progresívne Slovensko, ktoré má na to samo osebe dosť poslancov. A potom podal svoje podanie zvyšok mimovládnych strán, KDH, SaS a hnutie Igora Matoviča,“ zhrnul Hrabko.

Okrem ústavnej sťažnosti má teraz podľa neho ústavný súd na stole tri obsiahle podania smerujúce k samotnej novele.

Hrabko predpokladá, že ich ÚS spojí do jedného konania, aby sa nemusel zaoberať každým zvlášť. Ak aj mali opoziční poslanci obavu, že by novozvolený prezident mohol podanie prezidentky Čaputovej stiahnuť, mohli podľa neho so svojimi podaniami pokojne mesiac-dva počkať a dať ústavnému súdu priestor riešiť iba podnet Zuzany Čaputovej. „Spolu sú tam tri podania. Toto sa dá čítať aj ako určité vyslovenie nedôvery podaniu pani prezidentky,“ poznamenal Hrabko.

Na margo výziev opozičných politikov ústavným činiteľom, aby pri implementácii parlamentných rozhodnutí ohľadom novely Trestného zákona postupovali čo najrýchlejšie, Hrabko povedal, že podstatné je, aby postupovali v súlade so zákonom. Koaličné strany podľa neho využili svoje väčšinové postavenie, ako aj predvídateľnosť správania sa opozície v parlamente a jednotlivé hlasovania nastavili tak, aby zákonné lehoty hrali v ich prospech.