M. Ruczaj: Poliaci majú historickú skúsenosť s Rusmi, cítia sa ohrození
PREHRAŤ

M. Ruczaj: Poliaci majú historickú skúsenosť s Rusmi, cítia sa ohrození

Hosťom Pavla Demeša v relácii CD Klub bol mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Poľskej republiky na Slovensku Maciej Ruczaj.

Bratislava 15. februára (TASR TV) - Uvedomujeme si, že vnímanie rusko-ukrajinského konfliktu je na Slovensku iné, iná je historická skúsenosť. Slovensko nemá tak akútny pocit ohrozenia zo strany Ruska, aký je v Poľsku a ktorý je výsledkom mnohých storočí skúseností, myslí si poľský veľvyslanec na Slovensku Maciej Ruczaj.

„Som však rád, že v oblasti činov slovenská vláda v tomto ohľade veľmi intenzívne pokračuje v pomoci Ukrajine, že tam existuje veľmi konštruktívny dialóg a pevne verím, že to tak bude aj naďalej,“ tvrdí M. Ruczaj. „Pred nami je obrovská výzva v podobe obnovy Ukrajiny, prístupových rokovaní s EÚ, kde poľsko-slovenská spolupráca bude dôležitá,“ spresnil diplomat.

„S určitým prekvapením vnímam, ako sa o tomto konflikte na Slovensku občas hovorí, vrátane médií. Naše krajiny by malo spájať hodnotové vnímanie tejto situácie. Patríme k latinsko-kresťanskej kultúre s jej myšlienkou spravodlivej vojny, nie je pochýb o tom, kto je v tomto konflikte v práve. Poľsko a Slovensko majú za sebou skúsenosť s bojom za vlastnú štátnosť a národnú identitu... aj to by malo v nás vzbudzovať sympatie k ukrajinským ašpiráciam a k tomu, aby mohli rozhodovať o svojej budúcnosti,“ dodáva poľský diplomat.

Pozrite si reláciu CD Klub, dozviete sa viac aj o vývoji slovensko-poľských bilaterálnych vzťahov a možnostiach ich rozvíjania, ako aj o spolupráci v rámci V4, ktorá už roky definuje stredoeurópsky priestor.