HŘÍCH: Ľudia nechcú ísť do politiky, strany ťažko hľadali kandidátov
PREHRAŤ

HŘÍCH: Ľudia nechcú ísť do politiky, strany ťažko hľadali kandidátov

Netešil by som sa z nárastu voličskej účasti v regionálnych voľbách, desil by som sa poklesu v komunálnych, povedal V. Hřích z agentúry AKO.

Bratislava 3. novembra (Teraz.sk) – Regionálne aj komunálne voľby boli typické nedostatkom kvalitných kandidátov, ktorých strany zháňali do poslednej chvíle. Aj v dôsledku toho ostalo príliš málo času na kampaň a väčšina nových tvárí sa v boji o špičkové pozície nepresadila. V diskusii na TASR TV to povedal Václav Hřích z agentúry AKO.

Najmä v regiónoch podľa neho strany stále ťažšie hľadajú osobnosti, ktoré by ich reprezentovali. „Politika je oveľa rýchlejšia, negatívnejšia. Je to daň dobe. Niekedy o vás mohli niečo zlé napísať v novinách, dnes žijeme v úplne inej dobe sociálnych sietí a internetu. Nie je to pre každého, vydržať ten tlak,“ poznamenal Hřích. Bežné je podľa neho rôzne zosmiešňovanie kandidátov „memečkami“ na internete a zvýšila sa aj agresivita komentárov na sociálnych sieťach.

„Trpia tým takmer všetci politici. Tie hejty nebývajú zastúpením celospoločenského názoru, ale snažia sa byť najhlasnejšie. Pre politikov, aj komunálnych, je ťažké ustáť tento tlak,“ dodal Hřích.

Ak sa aj osobnosti rozhodli kandidovať, často uprednostnili značku nezávislého kandidáta pred straníckou. „Dnes je normálne politikom z veľkej politiky neveriť. Vidíme to aj na meraniach dôveryhodnosti ústavných činiteľov,“ povedal Hřích.

Kombinácia nízkej popularity celoštátnej politiky spolu s nomináciou na poslednú chvíľu a krátkou kampaňou bola podľa neho príčinou neúspechu mnohých poslancov Národnej rady (NR) SR v regionálnych a komunálnych voľbách.

Viac čítajte tu.