ZÁZNAM: T. Drucker: Odmietam vytváranie dojmu o indoktrinácii ideológií na školách
Bratislava 9. júla (TASR) - Školské aktivity nad rámec učebných osnov musia rešpektovať princíp politickej, ideologickej a náboženskej neutrality, rovnako musí byť dodržané právo rodiča vyjadriť nesúhlas s účasťou svojho dieťaťa na týchto aktivitách. Na stredajšom tlačovom brífingu to zdôraznil minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD), ktorý zároveň odmietol šírenie informácií, naznačujúcich indoktrináciu určitých ideológií prostredníctvom takýchto aktivít.
„Opakovane evidujem pokusy zneužiť školy na šírenie strachu a manipulácie,“ uviedol v tejto súvislosti minister, ktorý priznal, že reaguje na utorkové (8. 7.) informácie, „že na školách prebieha progresívna LGBTI indoktrinácia“, rovnako i na informácie, ktoré sa týkajú preverovania podnetov na prednášky o hoaxoch a podvodoch, zastrešovaných občianskym združením, za ktorým je asistent poslanca za PS Jaroslav Spišiaka David Púchovský.
„Žiadna indoktrinácia neprebieha,“ zdôraznil minister, pričom upozornil, že v prípade podozrenia existuje jasný zákonný postup na jeho preverenie. Rovnako odmietol, aby sa prednáška rozvíjajúca potrebné kritické myslenie automaticky spájala s presadzovaním politického či ideologického presvedčenia. „Ak však príde podnet a nie je jasné, či obsah prednášok je alebo nie je v súlade so školským vzdelávacím programom, je našou povinnosťou, aby sme požiadali príslušné regionálne úrady školskej správy, aby si toto školy vedeli vyjasniť,“ vysvetlil.
Zopakoval, že ministerstvo na svojom webe zverejnilo podrobný manuál, ako majú školy postupovať aj v prípade informovaného súhlasu rodiča so vzdelávacími aktivitami nad rámec učebných osnov, zdôraznil jasnú, zákonom stanovenú podmienku politickej, ideologickej a náboženskej neutrality. Zároveň sa stavia proti tomu, aby sa možnosť takýchto vzdelávacích aktivít prezentovala ako nástroj na šírenie ideológie. „Je to štandardný systém, ktorý zaviedli mnohé krajiny, mnohokrát ide o veľmi dôležité a pozitívne veci, či už kariérne workshopy, alebo diskusie s expertmi, ktoré deti obohacujú a pomáhajú im rozvíjať zručnosti, na ktoré v bežnom obsahu vzdelávania nie je vždy priestor,“ argumentoval minister.
Poukázal aj na to, že samotné ministerstvo neschvaľuje a ani nemôže schvaľovať „každý workshop“, pripomenul v tejto súvislosti zodpovednosť samotných škôl i ich zriaďovateľov. „Ministerstvo tvorí pravidlá a kontroluje dohľad týchto pravidiel v prípade podnetov, ktoré sú nám adresované, i keď primárne by takéto podnety mali smerovať k zriaďovateľom,“ dodal Drucker. Spresnil, že v prípade doterajších podnetov pre rezort išlo o prípady rádovo „v jednotkách“, ani v jednom sa nepreukázalo porušenie zákona.