LAJČÁK: Očividne tu niečo nefunguje
PREHRAŤ

LAJČÁK: Očividne tu niečo nefunguje

Hosťom diskusnej relácie CD klub je dlhoročný kariérny diplomat, podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.
Bratislava 22. januára (TABLET.TV) – Na úvod sa obaja diplomati venovali udalostiam a trendom, ktoré priniesol rok 2014: „Návrat vojny do nášho susedstva,“ vyhlásil M. Lajčák a dodal, že máme viac problémov ako riešení. V súčasnosti sa nám otvára viac problémov, než je naša schopnosť na ne adekvátne zareagovať. Aj keď je mimoriadne ťažké si to priznať, treba otvorene povedať, že „v zápase s globálnymi výzvami prehrávame,“ zdôraznil M. Lajčák.

Pri téme rusko-ukrajinského konfliktu sa minister Lajčák vrátil o niekoľko rokov nazad a povedal: „Naším problémom je, že ignorujeme signály, že ich nechceme vidieť, nechceme reagovať.“ Tu spomenul pamätné vystúpenie ruského prezidenta Putina v roku 2007 na bezpečnostnej konferencii v Mníchove. Odvtedy totiž Rusko neustále dáva najavo, že nie je spokojné s tým, aké postavenie je mu prisudzované na globálnej politickej scéne. Rusko nie je stotožnené so systémom medzinárodných vzťahov a má pocit, že bolo vynechané z debát o jeho formovaní. Následne začalo mať Rusko pocit, že je dostatočne silné, aby sa tomu vzoprelo. „Žiaľ, ten spôsob je nešťastný, lebo anektovať časť územia cudzieho štátu oslabuje morálny kredit,“ podčiarkol M. Lajčák: „Nás to nezbavuje zodpovednosti za to, že sme neboli schopní reagovať.“

V debate sa Pavol Demeš a Miroslav Lajčák nevyhli ani téme teroristických útokov. Udalosti spred niekoľkých dní vo Francúzsku dokazujú, že „očividne tu niečo nefunguje,“ povedal Lajčák. Bojujeme proti terorizmu vyše desať rokov, ale je ho viac ako pred desiatimi rokmi. Politická korektnosť nás niekedy ničí, lebo sa bojíme hovoriť veci priamo, aby sme nedostali nejakú nálepku. Ak však vidíme, že veci sa nevyvíjajú dobre, a vzťah medzi západnou civilizáciou a islamom sa nevyvíja dobre, treba bez predsudkov, ale veľmi seriózne a do hĺbky hľadať odpovede na pálčivé otázky. „Hliadkujúci vojaci v uliciach, to naozaj nie je riešenie,“ uzavrel túto tému Miroslav Lajčák.