ZÁZNAM: Dolinková poďakovala za podporu, odmieta opozičné dôvody na jej odvolanie
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Dolinková poďakovala za podporu, odmieta opozičné dôvody na jej odvolanie

Pozrite si záznam.

Bratislava 14. mája (TASR) - Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) sa poďakovala koaličným partnerom a poslancom za podporu. Zdôraznila, že o problémoch v zdravotníctve diskutovala aj s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) a dostala uistenie o podpore zo strany vlády. Naďalej odmieta argumenty opozície, ktorá sa ju pokúsila z pozície odvolať. Jej návrh označila za slabo odôvodnený.
        Kritizovala aj diskusiu v pléne, hovorí o divadle opozície. Štyria opoziční poslanci podľa nej dookola opakovali to isté. Za veľa vecí, ktoré jej vyčítali, pritom podľa nej môžu iniciátori jej odvolávania, a to Marek Krajčí (hnutie Slovensko), Peter Stachura (KDH) a Oskar Dvořák (PS).
        Ministerka poznamenala, že pri nástupe do funkcie dostala na ministerstve veľa rozrobených a nedokončených vecí. Napríklad optimalizáciu siete nemocníc. "Jednotlivé nemocnice neboli viac ako rok zaradené do jednotlivých typov a ja som akútne musela situáciu riešiť," povedala.
        Pripomenula, že po nástupe do funkcie museli začať riešiť aj pediatrickú krízu a poukázala na novelu zákona, ktorú v utorok schválil parlament. Tá má skrátiť ordinačné hodiny pediatrických ambulancií tak, aby ordinovali počas celého týždňa a jeden deň aj do neskorších hodín popoludní. Deklarovala tiež, že na týždennej báze dostáva aj odpočty pri projektoch, na ktoré sa majú čerpať financie z fondu obnovy.
        Odvolávanie Dolinkovej iniciovali opozičné hnutie Slovensko, PS a KDH. Argumentovali neriešením problémov zdravotníctva, ako sú kolabujúci ambulantný sektor či nedostatok sestier, ale aj ohrozovaním eurofondov. V utorkovom hlasovaní bolo za odvolanie ministerky 64 zo 142 prítomných poslancov a 78 proti.