P. MAREŠ:  Reakcia na ruskú agresiu rozdeľuje V4 najviac zo všetkého
PREHRAŤ

P. MAREŠ: Reakcia na ruskú agresiu rozdeľuje V4 najviac zo všetkého

Hosťom Pavla Demeša v relácii CD Klub bol výkonný riaditeľ Medzinárodného vyšehradského fondu Petr Mareš.

Kľúčovou výzvou pre zoskupenie V4 je momentálne vojna na Ukrajine. Ruská agresia vytvorila situáciu, ktorá je celkom bezprecedentná. Reakcia na túto situáciu je tým, čo v tejto chvíli najviac rozdeľuje Vyšehrad, myslí si výkonný riaditeľ Medzinárodného vyšehradského fondu Petr Mareš.

„Všetci sa zhodujeme na tom, že ide o agresiu, ktorá je zásadným porušením medzinárodného práva a ktorú nie je možné ponechať bez reakcie. Ale aká má byť tá reakcia? V tom sa už naše štyri vlády a ich predstavitelia nezhodujú,“ tvrdí P. Mareš.

„Svet je v tejto chvíli plný konfliktov a pesimistických predpovedí. Čo sa týka perspektívy rozvoja medzinárodných systémov – ani tu nepanuje vo V4 úplná zhoda, rovnako ani pokiaľ ide o ďalší ekonomický vývoj,“ myslí si P. Mareš a dodáva, že aj vnútropolitická situácia sa vo všetkých štyroch štátoch V4 líši v pohľade na to, čo sú skutočné základné hodnoty.

Pozrite si reláciu CD Klub, dozviete sa viac aj o financovaní Medzinárodného vyšehradského fondu, aký vplyv naň má inflácia, ako aj o spolupráci s krajinami mimo Európskej únie, ktoré do fondu prispievajú finančnými prostriedkami.