ZÁZNAM: J. Naď rokoval s B. Wallaceom o vzájomnej spolupráci i pomoci Ukrajine
PREHRAŤ

ZÁZNAM: J. Naď rokoval s B. Wallaceom o vzájomnej spolupráci i pomoci Ukrajine

Pozrite si záznam.

Bratislava 25. júla (TASR) - Spolupráca Slovenska a Veľkej Británie v oblasti obrany na bilaterálnej úrovni i v rámci NATO, ako aj pomoc Ukrajine boli hlavnými témami pondelkového rokovania slovenského ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) s jeho britským náprotivkom Benom Wallaceom v Bratislave. Návšteva ministra obrany Veľkej Británie na Slovensku sa uskutočnila po 21 rokoch.
      "Hovorili sme o tom, akým spôsobom dokážeme nájsť riešenia, ktoré na jednej strane budú znamenať, že Slovensko bude vedieť ďalej pomôcť Ukrajine, a zároveň, že my si zachováme alebo posilníme naše obranné spôsobilosti," načrtol Naď. Upozornil na nadchádzajúce rokovanie v Kodani, kde sa má hovoriť o ďalšej podpore Ukrajiny.        
      Ďalšími témami stretnutia boli podľa Naďa napríklad závery samitu NATO v Madride vrátane novej koncepcie či posilňovania východnej hranice Aliancie. "Ben Wallace sa pýtal, ako prebieha výstavba našej mnohonárodnej jednotky, a bavili sme sa o tom, akým spôsobom by potenciálne Veľká Británia mohla prispieť k budovaniu tejto jednotky," priblížil Naď. Pripomenul, že britskí vojaci sú súčasťou Styčného tímu pre integráciu síl NATO na Slovensku (NFIU) vo Vajnoroch.
      Wallace vyzdvihol pomoc Slovenska Ukrajine a vyjadril mu podporu. "Snažíme sa vyslať posolstvo, že stojíme zjednotení," uviedol. Potvrdil, že s Naďom hovorili aj o silách, ktoré môže Veľká Británia vyslať na Slovensko.