HRABKO: O postoji SR k sankciám rozhoduje premiér, opozíciu iba využil
PREHRAŤ

HRABKO: O postoji SR k sankciám rozhoduje premiér, opozíciu iba využil

Našiel si zámienku, aby mohol hrať hru, ktorú teraz hrá. Podarilo sa mu rétoricky do toho vtiahnuť aj mimovládne strany, konštatoval Hrabko.

Bratislava 19. júla (Teraz.sk) – O postoji Slovenska k 18. balíku protiruských sankcií rozhoduje premiér Robert Fico (Smer-SD), reakcie opozície na list Európskej komisie (EK) s návrhom garancií v prípade odstavenia ruského plynu, iba využil ako alibi. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Výbor stálych predstaviteľov vlád členských štátov pri EÚ (COREPER) sa na stredajšom (16.7.) zasadnutí nezhodol na prijatí 18. balíka protiruských sankcií. S novými sankciami naďalej nesúhlasí Slovensko.

Predseda slovenskej vlády v liste adresovanom predsedníčke Európskej komisie Urusule von der Leyenovej uviedol, že ponuku EK s návrhom garancií hodnotili na Slovensku kriticky zástupcovia ekonomického sektora, ale aj predstavitelia opozičných strán. „Považoval by som sa pitoreskné, ak by som vzhľadom na môj jasný odmietavý postoj k stratégii REPowerEU bol na Slovensku jediný zodpovedný za prijatie Vašich garancií, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za málo konkrétne,“ uviedol Robert Fico v liste.

Ponuku EK totiž premiér vopred zaslal aj opozičným stranám a tie ju prevažne hodnotili ako nedostatočnú. „Proste si našiel zámienku, aby mohol hrať hru, ktorú teraz hrá. Podarilo sa mu rétoricky do toho vtiahnuť aj mimovládne strany. A to je celé. On drží v rukách karty, na ňom záleží, na mimovládnych stranách nezáleží,“ konštatoval Hrabko. Ak by opozičné strany na list EK reagovali inak, premiér by to podľa neho aj tak interpretoval vo svoj prospech.

Význam samotného 18. balíka protiruských sankcií vidí Hrabko skôr v politickej ako vecnej rovine. „Je to v poradí už 18. balík. Je zjavné, že tu bol už prvý gombík na kabáte zapnutý zle, lebo účinný mal byť už prvý balík sankcií. A keď nie prvý, tak druhý mal byť účinný a nie osemnásty,“ poznamenal Hrabko. Na druhej strane, Slovensko malo podľa neho dosť času na to, aby sa pripravilo na avizované úplné odstrihnutie Európy od ruského plynu. „Áno, Slovensko na tom stráca. Ale odpoveď na to, prečo stráca, je, že Rusko napadlo Ukrajinu,“ konštatoval Hrabko.

Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) dúfa, že najbližšia koaličná rada sa bude venovať aj téme chýbajúceho sudcu na Ústavnom súde (ÚS) SR. Uviedol to 16. júla pre TASR. Avizoval, že voľbu kandidátov vyhlási v parlamente po tom, ako sa v koalícii dohodnú. Miesto sudcu sa uvoľnilo ešte v roku 2023. „Poslanci postupujú v rozpore so sľubom, ktorý skladali. Ale nehrozí im za to žiadna sankcia,“ komentoval Hrabko dlhodobú neschopnosť parlamentu zvoliť dvoch kandidátov na uvoľnený post sudcu, z ktorých by potom prezident jedného vybral a vymenoval do funkcie.

Hoci predseda ÚS SR Ivan Fiačan uvažuje, že by požiadal o možnosť vystúpiť v Národnej rade (NR) SR, Hrabko neočakáva, že by to mohlo výrazne zvýšiť šance na obsadenie uvoľneného postu. „Aj keby vystúpil, tak si ho vypočujú, zatlieskajú mu, ale to nič nezmení na tom, že ak sú rozhodnutí nezvoliť niekoho, tak ho nezvolia. A je to možné iba preto, že im za to nezhrozí žiadna sankcia,“ konštatoval Hrabko.